Հունիսի 22-ին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովները նիստեր գումարեցին` ընտրելու հանձնաժողովների նախագահների տեղակալներին եւ  հաստատելու հանձնաժողովների  կանոնակարգերը: Այսպիսով`
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց ԲՀԿ խմբակցության անդամ Գրիգոր Գրիգորյանը,
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց ԲՀԿ խմբակցության անդամ Մարտուն Գրիգորյանը,
ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ ընտրվեց ՀՀԿ խմբակցության անդամ Տաճատ Վարդապետյանը,
ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության  հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հաստատվեց հանձնաժողովի կանոնակարգը եւ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մանվել Բադեյանը,
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում հաստատվեց  հանձնաժողովի կանոնակարգը եւ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը,
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հաստատվեց  հանձնաժողովի  կանոնակարգը  եւ  հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց  ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարինե Պողոսյանը,
ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հաստատվեց  հանձնաժողովի կանոնակարգը եւ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Խաչիկ Հարությունյանը,
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հաստատվեց  հանձնաժողովի կանոնակարգը եւ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը,
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հաստատվեց  հանձնաժողովի կանոնակարգը եւ  հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մարգարիտ Եսայանը:
ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հաստատվեց  հանձնաժողովի կանոնակարգը եւ  հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արաիկ Հովհաննիսյանը:

On June 22 the standing committees of the National Assembly convened sittings to elect the Deputy Chairmen of the committees and approving the Rules of Procedure of the committees.
So,
Grigor Grigoryan, member of the PAP faction was elected Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs.
Martun Grigoryan, member of the PAP faction was elected Deputy Chairman of the NA Standing Committee on European Integration.
Tachat Vardapetyan, member of the RPA faction Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Agriculture and Environment was elected.
At the sitting of the NA Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood the Rules of Procedure of the Committee was approved and Manvel Badeyan, member of the RPA faction was elected Deputy Chairman of the Committee.
At the sitting of the NA Standing Committee on Foreign Relations the Rules of Procedure of the Committee was approved and Alexander Arzumanyan, member of the Heritage faction was elected Deputy Chairman of the Committee.
At the sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport the Rules of Procedure of the Committee was approved and Karine Poghosyan, member of the RPA faction was elected Deputy Chairperson of the Committee.
At the sitting of the NA Standing Committee on Social Affairs the Rules of Procedure of the Committee was approved and Khachik Harutyunyan, member of the Rule of Law faction was elected Deputy Chairman of the Committee.
At the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs the Rules of Procedure of the Committee was approved and Hovhannes Margaryan, member of the Rule of Law faction was elected Deputy Chairman of the Committee.
At the sitting of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs the Rules of Procedure of the Committee was approved and Margarit Yesayan, member of the RPA faction was elected Deputy Chairperson of the Committee
At the sitting of the NA Standing Committee on Territorial Management and Local Self-Government the Rules of Procedure of the Committee was approved and Araik Hovhannisyan, member of the RPA faction was elected Deputy Chairman of the Committee.